Ortopédiai-mozgásszervi megbetegedések - Vállfájdalom

A vállfájdalom rendkívül sokrétű lehet és sajnos egyáltalán nem ritka jelenség. Többek között okozhatja sérülés, gyulladás, meszes lerakódás, kopás, becsípődés, izomdiszbalansz vagy akár stressz is.

A váll egy bonyolult, összetett ízület, melynek stabilitisát izmok és szalagok biztosítják. Felépítéséből fakadóan sajnos egy fokozottan sérülékeny ízületről beszélünk.

Vállfájdalmak következtében a mindennapi tevékenységek korlátozottá válnak és beszűkül az ízület mozgásterjedelme, ez pedig további problémákat okoz, hiszen mint említettük, egy összetett, érzékeny "szerkezet".

Befagyott váll - adhesiv capsulitis

A befagyott váll szindróma során a vállmozgások jelentősen korlátozottak, beszűkültek. A jelentkező mozgásbeszűkülés főként a testtől történő távolítást (abductio) és a csavaró mozgásokat érinti (rotatio - főként jellemzően kirotatiot.)
 

Kialakulásának oka legtöbbször ismeretlen és a kezdeti szakaszban egyre erősödő fájdalom kíséri, melynek következtében a mozgástartomány is egyre jobban beszűkül. Ez az időszak (a fagyás időszaka) 6 héttől kezdve akár 9 hónapig is tarthat. 
Eztkövetően a fájdalom fokozatosan enyhül, azonban a mozgásbeszűkülés továbbra is fennáll. Ez az időszak (fagyott állapot) körülbelül 4 és 9 hónap közé tehető.
 Az oldódás szakasza során a mozgások lassan visszatérnek, ám van, hogy ez 5 hónaptól egészen akár 2-3 évig is eltarthat.Ha egy ízület mozgásai ilyen hosszú időre korlátozva vannak, az sajnos nem marad nyomtalanul a gyógyulást követően sem. Tartós mozgásbeszűküléshez és idő előtti kopáshoz vezethet. 

Célzott és szakszerű fizioterápiával fájdalomcsillapítás érhető el, a gyógyulási folyamat lerövidíthető és az esetleges mozgásbeszűkülések megelőzhetőek, illetve ha már kialakultak kezelhetőek.