Gyógytorna fajták - Funkcionális tréning

Funkcionális tréning

A funkcionális tréningnek köszönhetően komplex módon tudunk hatni egyszerre több izomcsoportra is, legyen szó felületes- vagy akár mélyizomokról. Kialakulása a sportolókhoz vezethető vissza és a tréning során az ősemberéhez hasonló mozgásokat végzünk, azaz az alapokhoz nyúlunk vissza.
 

Gyakorlatanyaga összetettebb, a mindennapokban is használt testhelyzetekből, mozdulatokból építkezik (pl.: járás, fellépés, hajlás, emelés, cipelés, guggolás, dobás, húzás stb.), ezáltal biztosítja azok helyes és hatékonyabb kivitelezését. A gyakorlatoknak köszönhetően jobb fizikumra, erőre és állóképességre tehetünk szert. 

A tréning fő fókusza a törzsizmokat célozza, ezáltal biztosítva a stabil kiindulóhelyzetet a gyakorlatokhoz, melyek végezhetőek eszközökkel vagy anélkül is. Normál esetben a gerincet stabilizáló izmaink (core izmok) minden mozgás előtt automatikusan bekapcsolnak, garantálva ezzel gerincünk biztonságát mozgás közben. A túlzott stabilitást adó gyakorlatok (ülés, fekvés) közben, mint például kondi gépek használata, a törzset stabilizáló izmaink háttérbe szorulnak, "elkényelmesednek" és elfelejtenek műküdni. A törzsizmok edzése során (core tréning) megtanítjuk az izmoknak hogyan kapcsoljanak be újra automatikusan. Funkcionális edzés közben aktívan használnunk kell a törzsizmokat, ugyanis nem tartalmaz olyan gyakorlatokat, melyeknél ezt külső tényező oldaná meg (pl.: fekvő testhelyzet).  Az egyes gyakorlatok során a core-izmok stabilizálják a gerincet, medencét, miközben karral és lábbal különböző mozgásokat végzünk, így érjük el,hogy nem csak a felületes, de mély izmaink is dolgoznak.

A tréning során alkalmazott feladatoknak különböző nehézségi szintjei vannak, melyek egyénre adaptálhatóak. Az alapoktól kezdve haladunk a nehezebb, instabilabb gyakorlatok felé, közben pedig megtanuljuk a helyes gerinc-, és medence tartást. Például kezdetben stabil felszínen, súlyok, szalagok nélkül végezzük a gyakorlatokat, majd ugyanezeket később már instabil felszínen (pl.: BOSU, dynair) és/vagy súlyokkal nehezítjük.

Milyen célok esetén javasolt a funkcionális tréning? 

  • izmerő növelés
  • állóképesség fejlesztése
  • egyensúlyfejlesztés (akár időseknek is, elesés megelőzésére)
  • panasszal járó mozgások fájdalmatlanná tételére
  • sportteljesítmény fokozására
  • sérülés, műtét utáni rehabilitáció
  • mindennapi tevékenységek helyes, sérülésmentes kivitelezésére
  • ízületi kopások megelőzése