Gyógytorna fajták - Manuálterápia

Manuális technikák

Ez a kifejezés egy gyűjtő fogalom, ami több manuális (kézzel végzett) technikát foglal magába. //Bár külalakra hasonló mint a manuálterápia maga a tevékenység annyiban hasonlít hogy kézzel végzik és mechanikus erők érvényesülnek.//  A manuális technikák csoportjába tartozik a PNF, masszázs, izületi mobilizáció, lágyrész mobilizáció, stretching.

A PNF - proprioceptiv neuromuscularis facilitacio-  egy olyan technika, ami kombinálja a gyógytornász által végzett, a beteg szempontjából passzív és a páciens által végzett aktív elemeket. Különösen izomerősítésre, mozgásterjedelem növelésére, stabilitás és állóképesség fokozására, koordinációs készség fejlesztésére szolgál. Maga az eljárás neurofiziológián alapszik , két fő részre bontható: mozgásmintákra, melyek a testünk minden részét magukban foglalják és a technikákra, melyek reflexek kiváltásán keresztül hatnak az izom- ínműködésre. Alkalmazható hanyag tartás és egyéb gerincproblémák kezelésére, agyvérzés utáni állapotokra, koordinációs készség fejlesztésére, sportolóknál mind rehabilitáció, mind teljesítmény növelés céljából, ízületi problémákra (instabilitás, lazaság), sérülések utáni izomerősítésre egyaránt.

Gyógymasszázs: Bármilyen olyan betegség vagy probléma esetén alkalmazható, ahol az izmok túl feszes, vagy túl laza állapotba kerülnek és manuális segítséggel várható a tónus javulása. Fajdalomcsillapításra, keringés fokozásra egyaránt használható, valamint a vegetatív funkciók javíására. A svéd masszázs és a reflexzóna masszázs ( szegment masszázs, kötőszöveti masszázs) elemeit egyaránt hasznosítjuk a kezelés során, a páciens állapotának megfelelően. A masszázs általában egy kiegészítő terápia, kitűnően alkalmazható például gyógytorna előtt az izmok lazítására vagy tonizálására.

Izületi mobilizáció : Az izületek mozgásterjedelmét tudjuk javítani ezzel a technikával. Egyszerre nem szabad sokat, sem nagy erővel végezni és csak a gyógytornász anatómiai és izület élettani ismereteinek megfelelően bizonyos izületi helyzetekben lehet csak a kitűzött célt- megfelelő mozgásterjedelem, jobb gördülékenyebb mozgás végrehajtás - elérni.

Lágyrész mobilizáció: A bőr, kötőszövet, ín és izom mobilizálására alkalmas passzív technika. Lágyrész rövidülést okozhat: tartós immobilizáció, trauma, gyulladás, keringési zavar, műtétek, égés, hegképződés, izomdiszbalanszok, kötőszöveti betegségek, pszicho-szomatikus betegségek. A lágyrész rövidülés azért probléma, mert  szöveti fájdalmat, feszes, rugalmatlan szöveteket, korlátozott mobilitást, izületi mozgásterjedelem beszűkülését, kontraktúra hajlamot,  szöveti sérülések rizikójának növekedését okozhatja.

Stretching: Az ízületi mozgáshatárokat kiterjesztő eljárások alapvető eszköze, a harántcsíkolt izmok és kötőszövetes elemek mechanikai nyújtása. Előnyei: Kis erejű, hosszantartó nyújtást tesz lehetővé, az izom megtartja nyújtási hosszát, a kötőszöveti állomány az izomzattal együtt nyújtható, segít az izomgörcsök, izommerevség oldásában, jobb ellazulást biztosít, megváltozik az izmok tónusa, eredeti helyzetébe visszaállva jobb vérkeringést, így gyorsabb, hatékonyabb regenerációt biztosít.