Nurológia-idegrendszeri betegségek - Sclerosis Multiplex

A Sclerosis Multiplex fiatal felnőttkorban az idegrendszeri traumás sérülések, illetve az epilepszia után a leggyakoribb neurológiai megbetegedés, ami nőkben kétszer gyakrabban fordul elő, mint férfiakban.

A központi idegrendszert károsítja a betegség úgy, hogy plakkok képződnek amik eleinte lassítják az ingerületvezetést, majd az érintett idegpályákon ingervezetési blokk alakul ki.

Az esetek 10-20%-ában a betegség rosszindulatúan zajlik és a betegek 1-2 éven belül tolószékhez, ágyhoz kötötté válnak. A többi esetben váltakozó ütemben vannak romló és stagnáló időszakok, esetleg lassú folyamatos romlás is előfordulhat.

A betegség állandóan aktív gyulladással jár az agyban és a gerincvelőben, ez magyarázza a fokozott fáradékonyságát a betegeknek. Akut rosszabbodás (shub) során a beteget pihentetni kell és a tünetek stabilizálódása után érdemes a fizioterápiás kezelést elkezdeni/ folytatni.

A tünetek a károsodott területnek megfelelő gócjelek. Leggyakrabban végtaggyengeség (40%), ami enyhe ügyetlenségtől a súlyos bénulásig terjedhet ; végtagzsibbadás (21%), látásromlás (22%). A shub után következő javulás soha nem éri már el az azt megelőző állapotot.

A betegek terhelésénél természetesen figyelembe kell venni a fáradékonyságot és nem szabad maximális erőn terhelni, illetve irreális célokat kitűzni a beteg elé. De a folyamatosságot ennek ellenére fent kell tartani, otthoni házifeladatokkal egy állandóságot, rendszert viszünk a betegek életébe.

Ezeknél a betegeknél a fizioterápia célja a mozgásképesség-készség fenntartása; önellátás- önkiszolgálás képességének megőrzése, szövődmények megelőzése, kezelése; keringés-légzés- szívműködés javítása.

A gyógytorna az izomtónus normalizálás, dinamikus stabilizálás, mobilizációs gyakorlatok, koordináció és egyensúlygyakorlatok, járáskorrekció lépéseken keresztül rengeteg lehetőséget ad, egy jobb életminőség elérésére, fenntartására, és meghosszabbítja azt az időszakot amíg a beteg önellátó tud maradni.