Gerinc bántalmak - Gerincferdülés / Scoliosis

A gerincferdülés (scoliosis) a gerincoszlop kóros oldalirányú görbülete, melyet a csigolyák egymáshoz viszonyított elmozdulása és csavarodása okoz. A gerincferdülés kiváltó oka az esetek nagy százalékában ismeretlen (idiopathias scoliosis), de okozhatja az alsó végtagok hosszkülönbsége, vagy veleszületett rendellenesség is.

Megkülönböztetünk funkcionális és strukturális típusú gerincferdülést. Az előbbi kategóriába azok az oldalirányú görbületek tartoznak, melyek aktívan még korrigálhatóak és nem kíséri a gerinc csavarodása és strukturális elváltozása: előrehajlított helyzetben, valamint fekve eltűnik a görbület. A strukturális típusnál azonban már a gerinc háromdimenziós görbületéről beszélünk, mely aktívan már nem korrigálható.

Scoliosis esetében a gerinc szimmetriája és statikai egyensúlya megbomlik, így szabad szemmel látható deformitásokat is okozhat, ez azonban nem mindig van egyenes arányosságban a csigolyatorzulás mértékével. Kiválthat még sántító járást, hátfájdalmakat, valamint csökkentheti a fizikai terhelhetőséget.

Terápia

Gerincdeformitás kialakulása esetén elsődleges fontosságú a korai felismerés és a komplex kezelés, melyet a görbület mértékétől függően kell kialakítani. Kisebb fokú gerincferdülések esetében elegendő a konzervatív terápia: a korrekciós mozgásterápia, valamint a fűző (korzett) viselése, azonban speciális gyógytornakezelések (Schroth terápia) is szükségessé válhatnak. A konzervatív kezelések elsődleges célja a deformitás romlásának megakadályozása, a növekedés időszakában visszafordítása és a későbbi szövődmények megelőzése.

A gerincferdülés esetén alkalmazott gyógytorna a törzs/gerinc tartóizmainak speciális erősítéséből, illetve nyújtógyakorlatok végzéséből áll. Megéreztetjük a korrigált testhelyzetet/testtartást, fejlesztjük a testtudatot, a görbület merevségét fellazítjuk, a zsugorodott izmokat nyújtjuk, a túlnyúlt, gyengült izomzatot megerősítjük, valamint légzőgyakorlatok bekapcsolásával a bordakosár rugalmasságát növeljük. A torna hatására a gerinc menti izmok megerősödnek, esetleges kóros túlfeszülésük csökken, valamint kialakul a törzsizomfűző - melynek segítségével a csigolyák pedig felszabadulnak a kóros terhelés alól -, a gerincoszlop rugalmasabbá válik.