Traumatológia-balesetek, sérülések - Csonttörések

Amikor a csontállomány folytonossága bármilyen okból megszakad, csonttörésről beszélünk. Ilyenkor a szilárd szövetben törési rés keletkezik. A kiváltó ok lehet egy közvetlen, hirtelen erőbehatás, de történhet spontán is, ilyenkor általában egy másik betegség következménye a csonttörés (daganatos megbetegedés, vitaminhiány, csontritkulás). Zárt törésről beszélünk, ha a bőr felszíne ép, a törtvégek a bőr által fedve vannak. Nyílt a törés, ha a bőr folytonossága is megszakad, és a törtvégek akár szabad szemmel is láthatóvá válnak.

Ha csonttörés következik be, a beteg legtöbbször fájdalmat érez, az érintett terület megduzzad, megszűnik a mozgás vagy kóros mozgás jön létre, a látvány sokszor riasztó lehet. Ha a törtvégek károsítják az ereket, véraláfutás vagy belső vérzés is bekövetkezhet.

A töréseket mindig orvos látja el. Diagnosztikai szempontból mindig készül egy röntgen felvétel,ezt kiegészítheti MRI vagy CT vizsgálat. Ezután az orvos meghatározza az ellátás módszerét. Egyszerűbb esetben elég egy külső rögzítés (gipsz vagy kötés) - ezt hívjuk konzervatív ellátásnak. Sokszor azonban műtéti eljárásra is sor kerül, ilyenkor különböző módon rögzítik a törést, hogy a gyógyulás a lehető legoptimálisabban jöhessen létre. Ehhez használhatnak velőűrsínt, szeget, csavart, lemezt, tűződrótot, húzóhurkot, stb. - ma már rengeteg eljárás létezik. A teljes csontgyógyuláshoz általában 6 hét szükséges, de egyes csontok esetében ez akár 12-20 hét is lehet.

Az orvosi ellátás azonban nem elég ahhoz, hogy a mozgás is megfelelővé váljon. Egy csonttörésnél legalább egy ízület funkciója korlátozottá válik, de általában sokkal több ízület érintetté válik. A rögzítés ideje alatt a környező izmok sorvadttá válnak, a mozgástartomány beszűkül, sokszor az izmok merevebbek is lesznek.

A gyógytornász feladata, hogy segítsen visszanyerni az eredeti mozgástartományt, kialakítani a helyes izomegyensúlyt, edzeni a sorvadt izmokat, nyújtani a merev izmokat. Csonttörés után nem mindegy, hogy az érintett ízületekben milyen sorrendben illetve mennyi idő elteltével kezdjük el a mozgatást/mozgást forszírozni. A fizioterapeuta az a szakember, aki szakszerű mozgásprogram kidolgozásával képes visszaállítani a megfelelő funkciót az érintett területen. Természetesen nem elég az adott ízületekre koncentrálni, a teljes testet globálisan is látni kell, hiszen a csonttörések után a fájdalomból kifolyólag a beteg sokszor egy fájdalmatlanabb kényszertartsát vesz fel, mely az egész testen megmutatkozik (pl. gerincferdülés, megváltozott járáskép, stb.). A gyógytornász segít korrigálni a helytelen tartást is, egyénre szabott mozgásprogrammal a pácienssel közösen érik el a lehető legjobb mozgásbeli életminőséget.